40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

40’lı yaşlar cildin kolagen üretiminin azaldığı ve iç kısmındaki destekleyici esnek liflerin zayıflamaya başladığı çağlardır. Hayatın bu döneminde kırışık ve çizgilenmeler daha belirgin hale gelir. Mevcut kırışıklıkları yok edemezsiniz; fakat yoğun bir cilt bakımıyla görünümlerini silikleştirebilir ve yenilerinin oluşmasını geciktirebilirsiniz.

Her sabah güne cilt temizliği yaparak başlamak 40’lı yaşlarda cilt bakımı rutininizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Bunun için kaliteli bir yüz yıkama jeli ve temizleyici süt kullanmanız iyi olur. Cildinizden sütün artıklarını temizlemek ve cildi sıkılaştırmak için tonik kullanabilirsiniz. Durulama işini suyla da yapabilirsiniz ama kesinlikle soğuk suyu tercih etmelisiniz.

Nemlendirici cilt bakımı bu yaşlarda daha da önemli hale gelir. Kullandığınız nemlendirici yoğun yenileyici ve sıkılaştırıcı unsurlarla hiyalünorik asit ve gliserol maddelerini içermelidir. Bu iki madde deri katmanlarında suyun tutulmasına yardımcı olur. Boyun ve dekolte bakımı da önemlidir; vücudun en erken sarkan ve kırışan bölgesi olan boyun kısmına en az yüzünüze gösterdiğiniz kadar özen göstermelisiniz. Bakım ürünlerini boynunuza sürerken aşağıya doğru, yüzünüze sürerken yukarıya doğru hareketlerle uygulamalısınız.

40’lı yaşlarda cilt bakımı için kozmetik uygulamalar dışında yapabileceğiniz şeyler de var. Dik durmayı ve boynunuzu yukarıya doğru gergin tutmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın; böylece çift çene ve gerdan oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yüz jimnastiği yapmak ve kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak da cildinizin yaşlanmasını yavaşlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.