20’li Yaşlarda Cilt Bakımı

20’li yaşlar cildinizin en sağlıklı ve müthiş kolajen desteği sayesinde yumuşak olduğu yaşlardır. Yaşınız gereği cildiniz güzel ve pırıl pırıldır; yapmanız gerekense bu durumun olabildiğince uzun süre devam etmesi için şimdiden dikkatli olmaktır. Kırışıkların çok büyük bir kısmı güneş ışınları yüzünden oluşur ve onlar görünümünüze bu yaşlarınızda bir zarar vermiyorsa da bu durum zamanla değişecektir.  Yaz-kış fark etmeksizin güneş koruyucu ürün kullanmayı bir 20’li yaşlarda cilt bakımı rutini haline getirmenin faydasını ilerleyen yıllarda mutlaka göreceksiniz. Çünkü cildiniz korunmadan güneşe çıkan kişilerinkine göre daha iyi durumda olacak.

Hayatın bu döneminde kırışık önleyici ürünler kullanmanız gerekmez. Cilt temizliği konusunda titiz davranmalı; cildiniz yağlıysa jel formunda, kuruysa losyon şeklinde bir temizleyici kullanmalısınız. Asla makyajla uyumayın, bunu özellikle sık sık yaparsanız teniniz büyük zarar görür. Haftada yağlı ciltler için 1, kuru ciltler için 2 kez olmak üzere arındırıcı bakım yapılabilir; böylece cilt ölü hücrelerden temizlenecek ve siyah noktalar oluşması engellenecektir. Nemlendirici olarak SPF 15-20 seviyesinde, UVA-UVB koruması olan kaliteli bir ürün kullanmanız yeterlidir. 20’li yaşlarda cilt bakımı yaparken gece bakımı için az miktarda nemlendiriciyi göz çevreniz dahil bütün yüzünüze uygulayabilirsiniz. A vitamini içeren kozmetik veya doğal bakım ürünleri ince çizgilerin azalması ve akne sorunlarının giderilmesi için faydalı olur.

Bu dönemde sivilce sorunu yaşıyorsanız rastgele ürünler kullanmamalı, ciltteki doğal yağı emen ürünlerden kaçınmalısınız. Cildinizin bütün yağını yok ederseniz yağ bezleriniz normalden fazla çalışmaya başlar ve bu da sivilce oluşumunu tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.