205 Korku Odası Film İncelemesi ve Yorumları

Bu yazımızda slasher türü(konusunu gençlerin öldürülmesi üzerine kuran filmler) bir korku –gerilim olan, Korku Odası filminin incelemesini yapacağız. Önce Korku odası filminin künyesinden bahsedelim. Film 2011 Almanya yapımı. Yönetmenliğini Rainer Matsutani’nin yapmış olduğu filmde başrolleri, Jennifer Ulrich(Katrine-Kobra Takibi),Julia Dietze(Annika-Kobra Takibi), Inez Björg David(Carmen) ve Andre Henniceke(: Kommissar Urban/4.Henry-Tehlikeli ilişkiler)Korku Odası Filminin konusu özetle şu şekilde: Katrine çocukluğunda yaşadığı travma nedeni ile çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Babasının yapmış olduğu baskıdan kurtulmak için Kopenag’ta bir apartmana taşınır. Burada kendisine 205 nolu odayı veriler. Ancak odanın geçmiş bir hayli kötüdür ve Katrine’yi korku dolu saatler beklemektedir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi slasher türü olan film, dehşetin sırayla gençleri yakalaması üzerine kurulu. Slasher türünün tipik özeliklerini taşıyan film gene bu tür filmlerin öncelikli özelliği olan ölüm şekilleri ile vasatın üzerine çıkamıyor. Çünkü gençlerin ölüm şeklini görünce, insanın aklına hemen Son Durak filmi geliyor.205 nolu odayı kiralayan Katrine dehşetli, olaylar karşısında herhangi bir korkuya kapılmıyor. Hatta onca ilaç almasına rağmen olayların gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu bile sorgulamıyor. Film bazı bölümlerde kendini izlettirmeyi, başarıyor. Özellikle Annika hakkında ki gerçeklerin birden yön değiştirmesi ve seçilen mekânın, iklim ve atmosferin kurguya uygunluğu, bunlara örnek. Ancak bu değişim kısa sürüyor ve film eski rutine tekrar dönüyor. Üstelik bu rutin 2 saate yakın bir zamana yayılınca, ilgi tamamen kayboluyor.

Korku Odası filmi hakkında ki düşüncemiz eğer gecenizi korku sineması ile değerlendirecekseniz başka örnekleri izlemenizden yana. İyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.