2013 Yılının En Güvenli Otomobilleri Belirlendi

Geçtiğimiz yıl içerisinde Euro NCAP, yedi farklı kategoride 33 aracın çarpışma testini gerçekleştirdi. Her kategorinin en güvenli aracını, yaya güvenliği, çocuk yetişkin ve güvenlik asistanlarından alınan en yüksek puanlar belirledi.

   2013 yılının en güvenli araçları şunlar oldu: Küçük sınıfta Renault Zoe, küçük sedanda Qoros 3Sedan,büyük sedanda Lexus IS 300h,Küçük MPV’ de Kia Carens ve Ford Turneo Connect, küçük SUV’da Jeep Cherokee, lüks sınıfta ise Maserati Ghibli oldu.2013 yılının en iyi çarpışma testi performansını Qoros 3 Sedan gösterdi. Üstelik Çin’de üretilen bir aracın, diğer 5 yıldız alan araçlardan daha üstün bir performans göstermesi şaşkınlık yarattı. Küçük araçta elektrikli Renault Zoe ve büyük sedanda elektrikli hibrit Lexus IS 300h zirveye oturdu.

Euro NCAP 2013 çarpışma çocuk koruma değerlendirmesini genişletti. Kolay takılabilen en çok tutulan çocuk koltuklarına yer veren üreticiler olumlu puanlar aldılar. Kuruluş ayrıca puanlama sistemine hız limitörünü de dâhil etti. Euro NCAP’ tan gelen açıklamaya göre 2014 yılında, güvenliği artırıcı önlemler alınmaya devam edilecek. Yeni dönemde puanlamaya otomatik acil fren sistemi ve şerit takip asistanı da dahil edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.