12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave)

12 Yıllık Esaret için öncelikle şunu söyleyebilirim ki film önerisi arayanlara tavsiye edebileceğim en iyi filmlerden biri. 1841 senesinde geçiyor.
Filmin ana karakteri olan Solomon Northup’ın kaçırıldıktan sonra köle olarak satılması ve özgürlüğüne kavuşmak için 12 yıl içerisinde neler yaşadığı konu ediliyor.

Solomon Northup’ın 1853 senesinde kendi hikayesini yazdığı kitabından uyarlanmış bir filmdir. Solomon Northup’ın, müzisyen ve aslında çok iyi bir baba olmasından bahsediliyor ve köle hayatı hemen başlıyor. Minik ayrıntılar da kısa hatırlamalar ile izleyiciye gösteriliyor. Koskoca 12 yıl birçok kötü olay içinde geçiyor. Ama ekrana yansıyan görüntüler gerçek hikayeye göre biraz hafif kalıyor.

Ama çok iyi sergilenen oyunculuk performansları da mevcuttu tabi ki. Spoiler: Mesela Solomon’ın asıldığı sahne de saatler süren can çekişme anı. Aslında rahatsız edici bir sahne olmasına rağmen çok iyi sergilenmiş ve 12 yıllık esaret de  o kadar da sarsan olayların olmadığını söylerken, bu sahne tokat gibi çarpıyor izleyiciye.

Senaryo ve müzikler oldukça doğru seçimlerle fona yerleştirilmiş. Filmin yapımcılarının arasında Brad Pitt’inde adı geçiyor. Film için senenin en iyi filmi diyemesek de yine de herkesin mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğüm filmlerden biri. Kölelik kavramının zorlu şartları gözler önüne seriliyor.  Şu an da Oscar ödülleri içersinde adı geçiyor. Ama ne kadar tavsiye de etsem ondan daha iyi filmler mevcut olduğu için şansı pek yok gibi gözüküyor.

İyi seyirler…

12 Yıllık Esaret filminin fragmanı:
http://www.youtube.com/watch?v=MCBtgwM-baw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.