112 servisine gelen çağrıların sebebi bulundu!

Bir süredir 112 acil servisine gelen çağrıların çözümü bulundu. AA’nın haberine göre son yıllarda gelen binlerce çağrının sebebi kaçak Iphone4’lerin şifresini kırmak için olduğu belirlendi.

Gelen bu binlerce çağrının sebebini araştıran yetkililer ilginç bir sonuçla karşılaştı.

Dünya’da 4 Haziran 2010’de, ülkemizde ise Eylül 2010’da piyasaya çıkan Iphone 4 şifresinin Çinli “Gevey” isimli bir şirketin geliştirdiği donanımsal SIM çözümü aldatmacası adlı bir sistemle çözüldüğünü ortaya çıkardı.

Cihazın şebeke kilidinin açılması için telefon kapanıp açıldıktan sonra her defasında 112’ye hattını araması gerekiyor.

Yurt dışında 50 ‘ satılan “Gevey Turbosim” adlı SIM aldatıcısının ülkemizde de satışa sunulduğu belirlendi. Çoğunluğu kaçak olarak getirilen bu ürünlerin fiyatı 90-100 $ arası değişiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bunu kullananların cezasının verileceğini bildirdi.

Türkiye’de GSM Operatörleri tarafından satılan ve yaklaşık fiyatı 800 Avro olan ürünün ABD ve Avrupa’da neredeyse yarı fiyatında olması sebebiyle böyle bir yola başvurulduğu tespit edildi.

Yine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıklamasına göre bu sistemi kullananların IMEI numaraları tespit edilerek, telefonlarının bloke edilmesinin söz konusu olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.