İşte Kış Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller

Genel 16 Aralık 2013 - 22:05 79 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Ülkemizde kış geldiğinde, trafikte alınan önlem, zincir takmadan öteye gitmiyor. Kış lastiği kullanma yaygınlaşmaya başlasa da yeterli değil. Oysa kış lastiğini zincire göre pek çok avantajı var.

Kış lastikleri sadece karlı zeminde değil, 7 derecenin altındaki koşullarda rahatlıkla ve daha verimli olarak kullanılabiliyor. Kış lastikleri özel karışımları sayesinde hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü kış koşullarında, yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruduğu gibi, özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş özelliği sağlıyor. Ayrıca kış lastiklerinin içindeki yüksek silika oranı ise, ıslak zeminde yol tutuşunu kuvvetlendirerek emniyetli artırıyor. Bu noktada Emniyet genel müdürlüğü yeni bir uygulama ile kış lastiklerini zorunlu hale getirdi.50 den fazla ticari araçlarda kullanılan kış lastikleri, artık otomobillerde de zorunlu. Uygulama 1Aralık-1 Nisan tarihleri geçerli olacak ve kurala uymayan sürücülere 77 lira para cezası verilecek. Edirne’de yapılan uygulamada kış lastiği takmayan sürücülere 7 gün süre veriliyor.2. denetimde eğer sürücü gene kış lastiği takmamışsa, araç otoparka çekiliyor ve kış lastiği takana kadar bırakılmıyor.

Kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu iller şunlar: Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya Ankara, Artvin Bilecik Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Isparta, İstanbul, Kars Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas Tekirdağ, Tokat, Tunceli Uşak, Van, Yozgat Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Iğdır Karabük, DüzceSinan
sinanguzel01@hotmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

25 Kasım 3 Adam Konukları

Geçen haftaki bölümü oldukça eğlenceli geçen 3 Adam'ın bu haftaki konukları da oldukça renkli isimler. Eser...

Rus Uçağının Düşürülmesine Yapılmış En Acımasız 10 Caps

Dün sabah saatlerinde Rus savaş uçağının düşürülmesi gündeme bomba gibi düştü. Gerçekleşen saldırı özellikl...

Hayatın Kıyısında Film Yorumları

Mr. and Mrs. Smith filminden sonra ikinci kez başrolü paylaşan Angelina Jolie ve Brad Pitt...

O Ses Türkiye’de Verilen Tüm Ödüller

10 Ekim 2011 senesinde Star Tv’de yayınlanmaya başlayan O Ses Türkiye yarışması, Acun Ilıc...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP